Tidigare vinnare av Johannespriset

2019

Årets förening: Forsby på Toppen
Årets Johannes: Daniel Forsman (Molpe Uf)
Årets inventarie: Linda Backgren-Holm (Molpe Uf)
Årets talkokraft: Hans Söderback (Malax Uf)
Årets underhållare: Torsten Svahn (Korsholms teater och Smedsby Uf)

2018

Årets förening: Molpe ungdomsförening
Årets Johannes: Jenni Ahlbäck (Åminne Folkpark)
Årets inventarie: Tor Nyman (Rökiö Biblioteksförening)
Årets talkokraft: Elisabeth Henriksson (Sundom Uf)
Årets underhållare: Victor Ohlis (Vörå Uf)

2017

Årets förening: Wassor ungdomsförening
Årets Johannes: Alexandra Nyroos (Petalax Uf)
Årets inventarie: Alf Burman (Koskö Hf)
Årets tändstift: Anna Påfs (Kärklax Uf)
Årets talkokraft: Christian Rönn (Smedsby Uf & Korsholms Teater)
Årets underhållare: Kennet Lindbäck (Lappfjärd Uf)

2016

Årets förening: Pörtom ungdomsförening
Årets Johannes: Annika Joupers-Ekblom (Kimo Uf)
Årets inventarie: Stefan Kronstrand (Molpe Uf)
Årets tändstift: Ulrika Nabb (Österhankmo Hf/Uf)
Årets talkokraft: Familjen Grandell (Böle Uf)
Årets underhållare: Anders Aromäki (Juthbacka teaterförening)

2015

Årets förening: Kvevlax ungdomsförening
Årets eldsjäl: Sabina Mattjus (Purmo Uf)
Årets talang: Kenneth Nymark (Uf Svanen)
Årets veteran: Boris Bränn (Juthbacka teaterförening)
Årets ungdom: René Michelsson (Molpe Uf)

2014

Årets förening: Karperö ungdomsförening
Årets eldsjäl: Malin Haka (Pörtom Uf)
Årets talang: Simon Nystén (Övermark Uf)
Årets veteran: Mikael Gädda (Smedsby Uf)
Årets ungdom: Linn Nyholm & Wilma Flöijer (Övermalax Uf)
Personalens hederspris: Pia Sand (Pörtom Uf)

2013

Årets förening: Österhankmo UF/HF
Årets eldsjäl: Jens-Olof Mård (Karperö Uf)
Årets talang: Annika Åman (Oravais Teater)
Årets veteran: Rolf “Roffe” Mattfolk (Svenska föreningen Brahegården)
Årets ungdom: Tim Gammelgård (Kimo Uf)
Personalens hederspris: Eloria rf.

2012

Årets förening: Åminne Folkpark
Årets eldsjäl: Magdalena Snickars (Närpes Teater)
Årets talang: Humorgruppen KAJ
Årets veteran: Kjell Kankaanpää (Korsbäck Uf)
Årets ungdom: Malin Nyström (Österhankmo Uf/Hf)
Personalens hederspris: Niklas Svartbäck (Vörå Uf)

2011

Årets förening: Kärklax ungdomsförening
Årets eldsjäl: Anneli Pellfolk (Korsnäs Uf/Bf)
Årets talang: Hanna Lagerström
Årets veteran: Berit Wiklund (Österhankmo Uf/Hf)

2010

Årets förening: Korsnäs Uf/Bf
Årets eldsjäl: Pia Sand (Pörtom Uf)
Årets talang: Daniel Nordlund (Kimo Uf)
Årets veteran: Karin Rusk (Svenska föreningen Brahegården)

2009

Årets förening: Rangsby ungdomsförening
Årets eldsjäl: Roland Engström (Komossa Uf / Byarevyn)
Årets talang: Alfred Backa (Oravais Uf / Maxmorevyn)
Årets veteran: Jens Juthström (Molpe Uf)
Årets ungdom:Titti Gammelgård (Kimo Uf)

2008

Årets förening: Vörå ungdomsförening
Årets eldsjäl: Sanna Sund (Uf Havsbandet)
Årets talang: Mike Nordlund (Närpes Uf)
Årets veteran: Peter Finne (Sundom Uf)
Årets ungdom: Emelie Sandelin (Sundom Uf)

2007

Årets förening: Karperö ungdomsförening
Årets eldsjäl: Jonas Lindholm (Molpe Uf)
Årets talang: Fanny Eriksson
Årets veteran: Sune Glader (Karperö Uf)
Årets ungdom: Linn Nygård

2006

Årets förening: Terjärv ungdomsförening

2005

Årets förening: Kimo ungdomsförening
Årets kvinnliga resursperson: Sofia Vesterback (Petalax Uf)
Årets manliga resursperson: Andreas Norrgård (Oravais Uf)
Årets amatörteaterskådis: Gunilla Lillbacka (Kimo Uf / Byarevyn)
Årets amatörteatergrupp: Pörtom Uf
Årets artist: Tommys

2004

Årets förening: Wasa UF Skatila
Årets kvinnliga resursperson: Gun-Lis Norras-Svenn (Skatila ungdomsförening)
Årets manliga resursperson: Stefan Sandin (Jeppo Uf)
Årets amatörteaterskådis: Jan Burman (Korsholms teater)
Årets artist: San Marino & Linda

2003

Årets förening: Sundom ungdomsförening
Årets kvinnliga resursperson: Siv Hartvik (Korsnäs Uf)
Årets manliga resursperson: Patrik Nylund (Västerhankmo Uf)
Årets amatörteaterskådis: Sören Storbäck (Pörtom Uf)
Årets artist: Orkestern Tendoz

2002

Årets förening: Bergö ungdomsförening
Årets kvinnliga resursperson: Eva-Britt Berts (Petsmo ungdomsförening)
Årets manliga resursperson: Anders Fredriksson (Karleby ungdomsförening)
Årets amatörteaterskådis: Pär Särs (Terjärv ungdomsförening)
Årets amatörteatergruppp: Karleby ungdomsförening
Årets artist: Roll on

2001

Årets förening: Molpe ungdomsförening
Årets kvinnliga resursperson: Irene Petterson (Övermalax Uf)
Årets manliga resursperson: Frank Sandström (Karleby Uf)
Årets amatörteaterskådis: Mats Lind (Terjärv Uf)
Årets teatergruppp: Närpes ungdomsförenings teatergrupp
Årets artist: Nicke & Nisse

2000

Årets förening: Närpes ungdomsförening
Årets kvinnliga resursperson: Ruth Väglund (Malax Uf)
Årets manliga resursperson: Jens Juthström (Molpe Uf)
Årets amatörteaterskådis: Nina Dahl (Malax Uf)
Årets teatergruppp: Terjärv ungdomsförening
Årets klubb (barn och tonårsverksamhet): Korsholms teaters barnklubb
Årets artist: Allan & the astronauts

1999

Årets förening: Kvevlax ungdomsförening
Årets kvinnliga resursperson: Maria Smeds (Överesse Uf)
Årets manliga resursperson: Sixten Dahlvik (Nedervetil Uf)
Årets amatörteaterskådis: Lotta Sundell (Karleby Uf)
Årets klubb (barn och tonårsverksamhet): Sundby Uf:s datastuga
Årets artist: Tommys

1998

Årets förening: Dagsmark Ungdomsförening
Årets amatörteatergrupp: Karleby Ungdomsförening
Årets kvinnliga resursperson: Helena Hemming-Väglund (Övermalax Uf)
Årets manliga resursperson: Mikael Lervik (Solf Uf)
Årets teaterskådis: Börje Ivars (Böle Uf)
Årets klubb (barn och tonårsverksamhet): Övermalax Uf
Årets innovation: Åttonde ungdomsringen

Tidigare värdföreningar för Johannesgalan

2019 Molpe Uf
2018 Wassor Uf
2017 Pörtom Uf
2016 Kvevlax Uf
2015 Karperö Uf
2014 Österhankmo Uf & Hf
2013 Åminne folkpark (vid Malax Uf)
2012 Kärklax Uf
2011 Korsnäs Uf & Bf (vid Taklax Uf)
2010 Rangsby Uf Fagerö
2009 Vörå Uf
2008 Karperö Uf
2007 Terjärv Uf
2006 Kimo Uf
2005 Wasa Uf Skatila
2004 Sundom Uf
2003 Bergö Uf
2002 Molpe Uf
2001 Närpes Uf
2000 Kvevlax Uf
1999 Dagsmark Uf
1998 Koskö